Hakkımızda

Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.
Tahrim Suresi, 6. ayet

(Ey Muhammed) Biz seni ancak âlemlere rahmet için gönderdik.
Enbiya Suresi, 107. ayet

Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği 2008 Yılı Şubat ayında kuruldu.Şahit olduğumuz çağın egemen kültürü Kapitalizm’in ürettiği sorunların aileyi,gençliği ve çocukları içine çekerek kendisine köle yaptığı girdaplardan çıkarmayı hedefliyor.Amaçsız,anlamsız,yetişen nesillerin yeniden inşasına yönelik projeler geliştiren Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Umut Olmak için yola çıktı.

Adalete,Selam’a,Kardeşliğe en çok ihtiyacımızın olduğu zamanımızda bu arayışımızı Rasulün İzinde sürdürmeyi Vatanımız ve İnsanlık için ortak hayrın ikame edilmesine hizmet etmeyi prensip ediniyoruz.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen Rahmet peygamberinin örnekliğini,önderliğini çağımıza taşıyarak diğergamlık ve farkındalık oluşturmak gerekliliğine inanıyoruz.

Bursa’da mütevazi bir çalışma ile başlayan bu anlayışımız zamanla çok daha geniş kitlelerde yer etmeye başladı. Toplumdaki eğitimsizlik ve yoksulluğun oluşturduğu sıkıntılara karşı mağdur olan ailelere yardım elimizi uzatıyor, kendi öz değerlerine sahip çıkan, geleceğe ümitle bakan, inançlı ve sağlıklı bir neslin oluşması için eğitim faaliyetleri yapıyoruz.

Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Evde Karakter Eğitimi,Gençlik,Kadınlar ve Yardımlaşma Komisyon çalışmalarıyla Bursa’da hizmet yapmaya devam ediyor.6-11 yaş grubunda bulunan çocuklar için Evde Karakter Eğitimi Projesiyle Kur’ani çizgide Allah rızasını önceleyen, örnekliğini Peygamberden alan, kendine güvenen, özverili, sorumluluğunun bilincinde nesiller yetiştiriyoruz.

Kendi içinde de savaş veren, kendi ruhuyla  barışık olmayan, bir gençlikle karşı karşıya bulunuyoruz. Hem kontrol edilemiyor, hem tatmin edilemiyor, hem de ikna edilemiyor. Zincirlerinden kopmuş, hiçbir kaide, kural, ölçü, değer, kutsal tanımayan Gençlik için de hayata ve mesleğe hazırlık sayılacak Akademik,Sosyal faaliyetler yapıyoruz.

Kapitalizmin kadını bir sömürü  aracı olarak kullanmak isteyen anlayışına karşı iyi bir eş, iyi bir anne olarak örnek bir aile oluşturmak ve kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel alanda gelişimine ve toplumsal hayata katılımlarına katkı sağlamak için de çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenliyoruz.

Bursa’da ihtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye giderleri,giyim yardımı ve Bursa temini gibi Eğitime destek içerikli yardımların yanı sıra yoksul ve mağdur olan ailelere yardım elimizi uzatıyoruz.

Çeşitli sosyal faaliyetlerle üyeleriyle kaynaşma vesilesi edinen Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği; Yıl sonu piknikleri,Ramazan Ayı iftarları,Sportif Faaliyetler,Kentimizin Tarihi ve kültürel değerlerine yönelik geziler,Uludağ Kızak Şenliği,Kitap fuarı gezileri,Konferans ve Seminerler tertipliyor.

Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği hedef olarak Aile Eğitimi, Çocukların ve gençlerin TEOG ve Üniversite Sınavlarına hazırlanmalarına katkı sağlayacak Akademik Destek çalışmalarının plan ve projelerini hazırlıyor.